Informacja o wszczęciu procedury konsultacyjnej

projektu uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu

 
 
Na podstawie uchwały nr XXIX/395/14 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 24 marca 2014 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, wszczyna się konsultacje             z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Bytom w 2025 roku.
 
Organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1491 z późn. zm.) zaprasza się  do udziału w konsultacjach.
 
Projekt uchwały zamieszczony zostanie od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 25 lutego 2025 r. na stronie BIP Gminy Bytom oraz w serwisie internetowym www.bytom.pl zakładka: organizacje pozarządowe / Platforma konsultacji                            
( www.konsultacje.bytom.pl ).
 
Uwagi i opinie dotyczące projektu uchwały, mogą być zgłaszane w terminie 21 dni od dnia ukazania się ww. projektu       na stronie BIP Gminy Bytom w formie pisemnego stanowiska na adres:
Urząd Miejski w Bytomiu
Wydział Inżynierii Środowiska
ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom,
drogą elektroniczną na adres: as@um.bytom.pl
 
Z przeprowadzonych konsultacji sporządza się protokół i przedstawia Radzie Miejskiej wraz z projektem ww. uchwały. Protokół podaje się do publicznej wiadomości na oficjalnej stronie Gminy Bytom www.bytom.pl zakładka: organizacje pozarządowe / Platforma konsultacji (www.konsultacje.bytom.pl).
 
Wyniki konsultacji nie są wiążące dla organów gminy.

Załączniki

Projekt programu na 2025 rok

Podsumowanie konsultacji

Na podstawie art. 5 ust. 1 i 2 pkt 2, 3 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1491 ze zm.) przeprowadzono konsultacje z radą działalności pożytku publicznego, organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, w sprawie podjęcia uchwały w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Bytom w 2025 roku. Dodatkowo przekazano do zaopiniowania: właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii oraz dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy Bytom.
 
Zgodnie z § 1 uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu nr XXIX/395/14 z dnia 24 marca 2014 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytki publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, informację o przeprowadzonych konsultacjach wywieszono w dniach  03.02.2025 r. – 25.02.2025 r. na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz umieszczono na stronie internetowej Gminy Bytom: www.bytom.pl, w zakładce organizacje pozarządowe / Platforma konsultacji (www.konsultacje.bytom.pl).
Natomiast projekt uchwały zamieszczono na stronie BIP Gminy Bytom w dniu 03.02.2024 r. Uwagi i opinie dotyczące projektu uchwały mogły być przedstawiane w terminie 21 dni od dnia ukazania się ww. projektu na stronie BIP Gminy Bytom,  zgodnie z zapisem art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j.: Dz. U z 2023 r. poz. 1580 ) w formie pisemnej na adres: Wydział Inżynierii Środowiska, ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom lub w formie elektronicznej: as@um.bytom.pl.
Termin składania uwag i opinii dot. projektu uchwały upłynął z dniem 25.02.2025 r.
W wyznaczonym terminie do Wydziału Inżynierii Środowiska w sprawie projektu Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Bytom w 2025 roku wpłynęły następujące opinie i uwagi:
  • Stowarzyszenie Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom Schronisko w Bytomiu- opinia pozytywna, bez uwag.
  • Koło Łowieckie „Orzeł” w Piekarach Śląskich- opinia pozytywna, bez uwag.
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Katowicach- opinia pozytywna, wraz z uwagą dotyczącą przeciwwskazań do oznakowania zwierząt (dotyczy Rozdziału 10 § 16 ust 2 programu). Powiatowy Lekarz Weterynarii stoi na stanowisku, że zwierzęta w schronisku niezależnie od stanu zdrowia, czy też wieku powinny zostać oznakowane (zaczipowane).
  • Stowarzyszenie Częstochowa dla Zwierząt- wpłynęło uzgodnienie z uwagami tj.: podanie danych podmiotu prowadzącego schronisko, podanie danych podmiotu realizującego zadanie odławiania bezdomnych zwierząt, podanie dokładnej informacji gdzie należy zgłaszać interwencję dotyczącą bezdomnych zwierząt wraz z numerem telefonu, doprecyzowanie zapisu, że schronisko nie prowadzi opieki nad kotami wolno żyjącymi a kotami bezdomnymi, wskazanie konkretnego podmiotu który realizuje zadania związane z kotami wolno żyjącymi dokarmianie (dotyczy Rozdziału 2 §  4 ust 1, ust 2-6, Rozdziału 3 § 6 ust 1 programu), wskazanie konkretnego lekarza weterynarii, który udziela opieki lekarsko-weterynaryjnej zwierzętom poszkodowanym w wyniku zdarzeń drogowych (dotyczy Rozdziału 9 §  15 programu) oraz zmiana       w kwestii opisu finansowania pozycji opieka nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie (dotyczy Rozdziału 11 §  18 ust  3, ust 5  programu).
  • Chatul fundacja pomocy zwierzętom- opinia negatywna w zakresie: niełączenia pojęcia kotów bezdomnych z kotami wolno żyjącymi, udzielanie dodatkowych informacji mieszkańcom na temat bezpłatnej kastracji kotów wolno żyjących, zwiększenie kwoty środków finansowych na dotacje dla organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami, zmniejszenie kwoty środków finansowych na poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt przez schronisko, zmiana procedury dotyczącej odławiania, sterylizacji i przebywania kotów w schronisku po zabiegu, wprowadzenie programu finansowania kastracji dla psów/ kotów posiadających właściciela, współpraca schroniska z opiekunami kotów wolno żyjących w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń (dotyczy Rozdziału 4 §  9,  Rozdziału 11 §  18 ust  1 pkt 3, 5 programu).
  • Bytomska Rada Działalności Pożytku Publicznego- opinia wraz z uwagą dotyczącą dysproporcji środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie w stosunku do 2024 r. oraz zwiększenie kwoty        na finansowanie organizacji pozarządowych działających w obszarze związanym        z opieką nad kotami wolno żyjącymi.
Zapoznano się z wszystkimi opiniami, które wpłynęły w ramach konsultacji i po ich  przeanalizowaniu zostały wprowadzone częściowe zmiany w projekcie uchwały zgodnie z uwagami w nich zawartymi.
Protokół z konsultacji z dnia 2025-03-12